معرفی و دانلود رایگان نرم افزار ۲۰۱۴ MIKE

اگر در زمینه‌های منابع آبی دریاها، سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی، سازه‌های هیدرولیکی، رسوب و فرسایش، مدیریت منابع آب، مهندسی رودخانه‌، سیل، شهر‌ها، آب‌های زیرزمینی و یا فاضلاب به تحقیق یا کار مشغول هستید قطعا نام نرم افزار MIKE را شنیده‌اید!! یکی از اصلی‌ترین و معروف‌ترین نرم افزار‌های پرکاربرد و مورد استفاده بسته نرم‌افزاری MIKE است، این نرم‌افزار برای نیازهای مدل‌سازی شما طراحی شده است.

موسسه هیدرولیک دانمارک DHI

برای چندین دهه موسسه هیدرولیک دانمارک (Danish Hydraulic Institue) یا به اختصار DHI با ارائه مجموعه تخصصی و بی‌نظیر MIKE  که با هدف تحلیل و بررسی محیط های آبی ایجاد شده است استاندارد‌هایی را برای آنچه در مدل‌سازی آب امکان‌پذیر است را تعیین کرده است. این موسسه با بیش از ۵۰ سال سابقه در زمینه های گسترده مربوط به کشاورزی، انرژی، تغییرات اقلیم، آب های سطحی و زیر سطحی، آب شهری، محیط زیست و اکوسیستم، جمع آوری و مانیتورینگ ، تجهیزات آزمایشگاهی و … شناخته شده می‌باشد و تجربه کاری را در بیش از ۱۴۰ کشور جهان را دارد. MIKE تمام چرخه‌های محیط‌های آبی را به شیوه‌ای بسیار جامع و به همراه ویژگی‌های بیشتر از قبل شامل می‌شود. تقاضا برای ابزارهای پیشرفته و نوآورانه‌ مدل‌سازی به طور مداوم در حال افزایش است و DHI تلاش می‌کند تا در خط مقدم برطرف کردن این نیازها باشد و محصولات و خدماتی را ارائه کند تا با نیازهای مدل‌سازی خاص کاربر مطابقت دارد.

بسته نرم افزاری MIKE

بسته نرم‌افزاری مایک (MIKE) دربرگیرنده مجموعه‌ای از مدل‌های المان محدوده بوده که در زمینه‌های مهندسی رودخانه،سواحل و بنادر، سازه‌های هیدرولیکی، سازه‌های دریایی، انتقال رسوب و… کاربردی می‌باشد. نرم‌افزار MIKE از ماژول‌هایی (Module) مختلفی تشکیل شده است که هریک از آنها برای مدلسازی محیط‌های یک‌بعدی، دوبعدی و … کاربرد دارند، در این بین مدل MIKE 11، برای محیط‌های یک بعدی، مدل MIKE 21 برای محیط‌های دوبعدی، مدل MIKE 3 برای محیط‌های سه بعدی، مدلسازی رسوب‌گذاری سواحل و تغییرات نوار ساحلی (Litpack) مناسب و کاربردی می‌باشند. این مدل قابلیت مدلسازی دوبعدی و سه بعدی جریان با لحاظ کردن بازه وسیعی از پارامترها و پدیده‌های اتمسفری اقیانوسی دارد. برای مدلسازی دوبعدی جریان بصورت دقیق لازم است اثرات توام تنش باد و موج و فشار درنظر گرفته شود. با توجه به قابلیت مدل یکپارچه دوبعدی جریان و موج مدل مایک، این امکان فراهم می‌نماید که در هرگام تشعشعات موج از ماژول موج محاسبه شده و وارد محاسبات گام بعدی ماژول جریان شوند. بطریقی مشابه‌، اطلاعات مربوط به تغییرات تراز سطح آب و جریان از ماژول جریان محاسبه شده و وارد مدلسازی موج می‌گردند.

Mike Zero

برای ایجاد فایل‌های ورودی (Input Data)، تعریف شرایط مرزی (Boundary Condition)، و همچنین پس پردازش (Post Processing) داده‌های خروجی حاصل از هریک ماژول‌ها، موسسه DHI ماژولی را تحت عنوان MIKE Zero تعریف نموده است. این ماژول پایه و اساس مدلسازی در سایر ماژول‌های MIKE را فراهم می‌آورد. MIKE Zero در واقع یک اینترفیس (Interface) مشترک برای بسیاری از محصولات و نرم افزارهای ارائه شده توسط DHI است. به این معنی که وقتی شما هر کدام از این برنامه‌ها را دانلود و استفاده می‌کنید، فایل مشابهی از MIKE Zero را دریافت می کنید. در این فایل و در طی مراحل نصب می‌توانید انتخاب کنید که کدام ماژول را نیاز دارید.

قابلیت‌های کلیدی نرم‌افزار MIKE Zero

– پیشرفت کیفیت‌های برنامه بر اساس آزمایش‌های واقعی
– رابط کاربری یکپارچه گرافیکی برای راه‌اندازی شبیه‌سازی
– انجام تجزیه و تحلیل اطلاعات قبل و بعد از پردازش
– انجام ارائه و مجسم‌سازی در یک محیط پروژه‌گرا

زیرمجموعه (ماژول)های MIKE Zero

از ماژول‌های مهم و پرکاربرد MIKE Zero می‌توان به MIKE 21 اشاره کرد، ماژول MIKE 21 از بسته نرم افزاری MIKE در زمینه شبیه سازی هیدرولیکی و فرایند های مربوط به آن مانند جریان‌های دریایی و جزر و مدی، هیدرولیک جریان در بنادر در اثر حرکت کشتی‌ها، اخلال در موج، جهت موج شکن‌ها، چرخه‌های حرارت و شوری، آب شستگی، انتقال رسوب و انباشت آن، کیفیت آب و پخش آلودگی در دریاچه‌ها، خورها، خلیج ها، نواحی ساحلی و دریاها قابل استفاده است. مایک ۲۱ یکی از پیشروترین نرم افزارها در مدل سازی ۲ بعدی هیدرودینامیک، امواج، دینامیک رسوبات، کیفیت آب و اکولوژی است. نرم افزاری با کیفیت بالا و تضمین خروجی‌ها که در کارهای مهم و پروژه‌های تجاری از آن استفاده می‌شود.

از ماژول‌های پرکاربرد دیگر MIKE 11 است که در نمونه‌سازی جریانات آب، کیفیت آب، انتقال ذرات در دریاچه‌ها ،دریا‌ها و سیستم‌های آبگیری و موارد دیگر قابل استفاده است. مدول هیدرودینامیکی، هسته نمونه‌سازی نرم افزار مایک ۱۱ را تشکیل می‌دهد و اساس مواردی چون پیش‌بینی سیل، پخش و انتشار ذرات، کیفیت آب و انتقال ذرات بسیط است. این ماژول، معادلات بقای پیوستگی (Continuity) و مومنتم (Momentum) یعنی معادله سنت ونانت (Saint-Venant) می‌باشد.

قابلیت های مربوط به مدول هیدرودینامیکی نرم افزار مایک ۱۱ موارد زیر است :

 1. پیش بینی سیلاب و فعالیت مخازن
 2. نمونه سازی و عوامل کنترل سیلاب
 3. فعالیت سیستم های آبیاری و تخلیه آب‌های سطحی
 4. طراحی کانال‌ها
 5. مطالعات روی امواج طوفانی در دریاها

ماژول مهم و پرکاربرد بعدی MIKE SHE است که مدلی کاملاً توزیعی، قطعی و بر اساس فیزیک بوده که قادر است تمامی فرایندهای مربوط به فاز خشکی چرخه هیدرولوژیکی را شبیه سازی کند. به دلیل فیزیکی بودن مدل، توپوگرافی همراه با خصوصیات حوضه آبریز شامل: پوشش گیاهی و خصوصیات خاک، در آن وجود دارد. همچنین ساختار عملیاتی انعطاف پذیر و مدولار آن اجازه می دهد تا بر اساس میزان در دسترس بودن داده‌ها از مولفه های موجود در برنامه استفاده کرد. مدل توزیعی MIKE SHE، ساختار مدولار داشته و دو مدول اصلی حرکت آب و کیفیت آب را در بر می‌گیرد. ساختار مدولار، داده‌ها را قادر می‌سازد تا بین مولفه‌ها مبادله شده و همچنین می‌توان مولفه‌های جدید به مدل افزود.

مدل مهم دیگر مدل MIKE Hydro است که یک مدل بسیار قدرتمند برای شبیه سازی مدیریت منابع آب حوضه‌های آبریز، رودخانه‌ها و سیلاب‌ها بوده که نه تنها ویژگی‌های عمومی حوضه را می‌توان در آن وارد کرد بلکه بسیاری از قواعد بهره‌برداری در حوضه آبریز را می‌توان از طریق کدنویسی به مدل وارد کرد و شبیه سازی مدیریت منابع آب مخصوص آن حوضه را به وسیله آن انجام داد.

ماژول‌های دیگر MIKE Zero به اختصار در زیر بیان می‎‌شوند :

محیط‌های ساحلی و دریایی

– MIKE 3 : علاوه بر مدل MIKE 21 مدل MIKE 3 نیز در این نواحی کاربرد دارد. برای مدلسازی سه بعدی  در زمینه هیدرودینامیک (Hydrodynamic)، دینامیک رسوب (Sediment Dynamic)، اکولوژی (Ecology) و مباحث کیفیت آب (Water Quality) مایک ۳ بسته نرم افزاری پیشرو در این زمینه است. این نرم افزار نیز حسن شهرت خوبی به دلایل نتایج دقیق و مطابق واقعیت خود دارد.

– LITPACK : برای مدل سازی و تحلیل تغییرات خط ساحلی از این مدل می‌توان بهره برد، این مدل شامل تاثیرات ساخت و سازها و سایر اندازه گیری‌ها روی خط ساحلی است.

– MIKE Animator Plus :  یک استودیوی ویدئویی دیجیتالی است که شما را قادر می‌سازد ارائه های سه‌بعدی را از مدل سازی و نتایج MIKE3، MIKE21، MIKE FLOOD، و MIKE SHE بگیرید.

نواحی شهری (Cities) :

– MIKE URBAN : مدل سازی یکپارچه آب در نواحی شهری. MIKE URBAN تمامی شبکه های آب در شهر را پوشش می دهد که شامل: سیستم توزیع آب، سیستم جمع آوری آبهای سیلاب، سیستم جمع آوری فاضلاب بصورت جداگانه و یکپارچه.

– WEST : مدل‌سازی و پلت‌فرم آزمایشات مجازی برای کیفیت آب. WEST ابزاری برای انتخاب مدل سازی دینامیکی و شبیه سازی مجموعه‌های تصفیه آب فاضلاب است.

آب‌های زیرزمینی و نواحی متخلخل

– FEFLOW 7

– FEFLOW DEMO DATA

– NETLM 5.1

منابع آب (Water Resources)

علاوه بر MIKE 11 و MIKE SHE که توضیحات آن گفته شد، ماژول‌های زیر نیز در مباحث منابع آب به کار می‌روند :

– MIKE HYDRO Basin

– MIKE HYDRO River

– MIKE FLOOD : یک سیستم مدل‌سازی یک و دو‌بعدی که برای مطالعات سیلاب و سیلاب‌های درون‌شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد دیگری مانند MIKE Info و MIKE Operations و … نیز وجود دارند که در مدیریت اطلاعات، پشتیبانی تصمیم گیری و پیش بینی عملیاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

دانلود رایگان و مستقیم نرم افزار Mike Zero

حجم نسخه ۶۴ بیتی : ۱.۶۹ گیگابایت

حجم نسخه ۳۲ بیتی : ۱.۶۵ گیگابایت

پسورد تمامی فایل ها : hydrocivil.ir

دانلود نسخه ۶۴ بیتی دانلود نسخه ۳۲ بیتی دانلود کرک به تنهایی

راهنمای نصب نرم افزار
۱. ابتدا نرم افزار را دانلود و از حالت فشرده خارج نمایید.
۲. با اجرای فایل Setup.exe نرم افزار را نصب کنید.
۳. وارد پوشه SP3 شده و فایل SP3.exe را با دسترسی Administrator اجرا کنید.
۴. وارد پوشه Patch شده و Patch.exe را با دسترسی Administrator اجرا کنید.
۵. در پنجره باز شده بر روی علامت وسط کلیک کرده تا نرم افزار فعال شود.
۶. نرم افزار کاملاً فعال شده و بدون هیچ محدودیتی قابل استفاده است.

نکات:
– این نرم افزار کاملاً تست شده است.
– تمامی فایل‌ها تا حد ممکن فشرده شده و قابلیت تعمیر توسط WinRAR را دارا می‌باشند.

1 نظر در “معرفی و دانلود رایگان نرم افزار ۲۰۱۴ MIKE

 1. عرفان جشان میگوید:

  عرض سلام خدمت شما بنده هم نصب کردم کرک هم نصب کردم ولی demoهست بعد این که پوشه Patch خالی هست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید با تشکر.

 2. شقایق میگوید:

  سلام وقت بخیر. چرا نصب کردم همش میزنه demo mode ؟؟ کرک هم نصب کردم. میشه راهنمایی کنید؟

 3. عمار میثمی میگوید:

  سلام آقا رضا
  بنده میثمی هستم و با این نرم افزار مدلهای زیادی ساختم از دریا تا رودخانه با ماژولهای مختلف
  به دانشجوها مشاوره دادم و کمک کردم
  اگر شخصی نیاز به آموزش کمک یا رفع مشکل مدل داره شماره تلفنم رو اینجا می زارم
  ۰۹۱۶۰۵۴۲۶۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − دو =