Download HEC-RAS V6

دانلود رایگان HEC-RAS ورژن ۶.۰ – ۲۵ ویژگی جدید در نسخه جدید هک رس

بالاخره پس از ماه‌ها انتظار و بعد از انتشار نسخه آزمایشی (بتا)، نسخه ۶ نرم افزار HEC-RAS به طور رسمی منتشر گردید. نسخه‌ای که تفاوت‌های بسیاری با نسخه قبلی یعنی ۵.۰.۷ دارد. در این ورژن برای اولین بار می‌توانید پهنه سیلاب را به طور سه بعدی مشاهده کنید. بعد از نصب ورژن ۶ نرم افزار هک رس، با خیال آسوده می‌توانید افزونه HEC-GeoRAS را از Arc GIS خود حذف کنید چرا که از این به بعد رس مپر همه کارها را انجام خواهد داد. در ادامه به برخی از ویژگی‌های اصلی نسخه تازه منتشر شده هک رس می‌پردازیم و در انتهای این مطلب می‌توانید ورژن‌های ۶ و ۵.۰۷ این نرم افزار را دانلود کنید.

خب، HEC-RAS V6.0 چه حرف تازه‌ای دارد؟!

 لیست زیر، اصلی‌ترین امکاناتی که از ورژن قبلی یعنی ۵.۰.۷ به هک رس اضافه شده است را بیان می‌کند. علاوه براین، برروزرسانی‌ها و امکانات کوچک دیگری نیز نرم افزار داشته است. برای مشاهده توضیحات هر عنوان، برروی آن کلیک کنید.

در این نسخه می‌توانید مقادیر بارش و نفوذ را برای نوحی دوبعدی، نواحی ذخیره جریان و مقاطع عرضی به صورت متغیر در زمان و مکان اختصاص دهید. برای این موضوع از سه روش Initial and Constant Loss و SCS و Green and Ampt می‌توان استفاده نمود.

 1. در ورژن‌های قبلی این نرم‌افزار برای مدلسازی دو بعدی جریان، در محل پل‌ها باید از مقاطع عرضی استفاده می‌شد و پس از آن ناحیه یک بعدی به دو بعدی متصل می‌گردید. در این نسخه این مشکل بر طرف شده و می‌توانید پل‌ها در نواحی دو بعدی جریان به صورت یکپارچه مدلسازی کنید.

همه آنچه که برای ویرایش هندسه مدل خود نیاز دارید نظیر ویرایش سازه‌ها، استخراج ضریب مانینگ برای مقاطع عرضی، مشخص نمودن نواحی غیرفعال جریان، موانع ثابت و … به محیط رس مپر اضافه شده است. وقت خداحافظی با افزونه HEC-GeoRAS رسیده است!

 1.  فعال کردن این گزینه اختیاری است و برای سازگاری با ورژن‌های قبلی، نرم افزار به طور پیش فرض از حلگر اختلاف محدود (Finite Differences) استفاده می‌کند. حلگر حجم محدود این امکان را می‌دهد که مدلسازی کانال در حالت خشک صورت بگیرد و یا در حین مدلسازی خشک شود. این حلگر جدید مدل پایدارتری نسبت به حلگر قبلی ارائه می‌دهد علی الخصوص برای  جریان‌های با عمق خیلی کم و یا جریان‌هایی با شیب تند.

 تاثیر نیروی باد را می‌توانید برای هر دو نوع مدل یک بعدی و دو بعدی در هک رس لحاظ کنید. این موضوع نیازمند وارد نمودن اطلاعات سرعت و جهت باد به صورت ایستگاهی و یا شبکه‌ای است. وقتی از اطلاعات ایستگاهی استفاده کنید، نرم افزار از الگوریتم‌های درونیابی برای توسعه اطلاعات سرعت و جهت باد برای کل حوضه استفاده خواهد نمود. اگر اطلاعات را به صورت شبکه‌ای داشته باشید، نرم افزار از مقاطع عرضی و مرکز سلول‌ها برای استخراج سرعت و جهت باد استفاده می‌کند.

 1. با موازی سازی کد نویسی دو بعدی نرم افزار، سرعت انجام محاسبات در این حالت بین ۲۰ تا ۵۰ درصد سریعتر از نسخه‌های قبلی شده است. اگر در انتخاب بین مدل یک بعدی و دوبعدی مردد هستید، توصیه می‌کنم این مقاله را از دست ندهید : راهنمای انتخاب ابعاد مناسب برای مدل HEC-RAS

در این نسخه، کتابخانه جدید DSS7 جایگزین DSS6 شده است. این موضوع اجازه می‌دهد تا فایل‌های بزرگتر، سرعت خواندن/نوشتن بیشتر و تایم‌های زمانی کوتاه‌تری نسبت به قبل داشته باشید. برای مثال در ورژن قبلی حداقل گام زمانی هیدروگراف‌ها یک دقیقه بود که در این نسخه به یک ثانیه رسیده است!

 1. نرم افزار حالا این امکان را دارد که ایستگاه‌های پمپاژ را با مشخص نمودن مختصات “به” و “از” به نواحی دو بعدی متصل کنید. حالا پمپ‌ها می‌توانند به نواحی یک بعدی، دو بعدی، نواحی ذخیره‌ای و یا ترکیب آن‌ها متصل شوند.

یک نمایشگر جدید برای نمایش سری زمانی شکست به نرم‌افزار اضافه که سه پنجره دارد. نمودار بالا مقدار هد آب و ارتفاع پایاب را در طول زمان نمایش می‌دهد. نمودار میانی بیانگر تغییرات سرعت در طول زمان در محل شکست است و نمودار انتهایی عرض و عمق شکست را در طول زمان نمایش می‌دهد.

ترسیم کننده هیدروگراف جهت سازگاری با DSS7 بروزرسانی شده است. همان اطلاعات قبلی را نمایش می‌دهد با ظاهر و احساساتی جدید!

یک گزینه جدید در تنظیمات شکست سد براساس برنامه Dr. Wue’s DLBreach به نرم افزار اضافه شده است.

یک نمایشگر سه بعدی به نرم افزار اضافه شده است. کابران حالا می‌توان محیط Terrain را به همراه آب به طور سه بعدی مشاهده کنند، با مشخص نمودن مسیر پرواز، منطقه را از نمای هواپیما یا بالگرد تماشا کنند و یا انیمیشن سیلاب را در طول زمان ببینند. ویدئوی زیر یک نمونه نمایش سه بعدی پهنه سیلاب را درمحیط رس مپر نمایش می‌دهد.

 از این پس می‌توانید اعمال محاسباتی را برروی لایه‌های رستری خود در محیط رس مپر انجام دهید و دیگر نیازی به انجام این کار در GIS نیست.

 1.  ابزارهای ترسیمی جهت ویرایش Terrain نظیر خط، پلی لاین و پلیگون به محیط رس مپر اضافه شده که بوسیله آن‌ها می‌توان به ویرایش Terrain پرداخت. علاوه براین، ابزاری مختص ترسیم و یا حذف کانال و گوره‌ها (Levee) در محیط رس مپر اضافه گردیده است.

عملکرد ابزار تولید مش در خطوط شکست (Breklines) و یا نواحی اصلاحی (Refinement regions) بهبود پیدا کرده است و دیگر سلول‌های اطراف آن‌ها حذف نخواهند شد.

تا پیش از این، شرایط ابتدایی جریان در هک رس محدود بود. شرایط ابتدایی جریان می‌توانست خشک، ارتفاع ثابت و یا شروع دوباره از ران قبلی باشد. حالا گزینه‌ای به نرم افزار اضافه شده که می‌تواند از خروجی‌های تاریخ/زمان هر Plan دیگری برای شرایط ابتدایی جریان استفاده شود. حتی اگر Plan فعلی شما، خصوصیات ژئومتری متفاوتی از ران دیگر داشته باشد.

یک حلگر جدید تعاملی به هک رس اضافه شده است که می‌تواند سرعت محاسبات را بالاتر ببرد. فعال کردن آن اختیاری است چرا که در برخی موارد ممکن است موجب ناپایداری مدل گردد.

 1. سومین حلگر معادلات دو بعدی به هک رس اضافه شده است که برای معادلات جریان کاملا کم عمق (Full Shallow Water) به کار می‌رود اما عملکرد بهتری در حفظ مومنتوم از حلگر SWE قبلی دارد. روش جدید از یک حلگر صریح (Explicit) استفاده می‌کند که نیاز به گام‌های زمانی کوتاه‌تری دارد. بنابراین ممکن است در بسیاری از موارد موجب افزایش زمان محاسبات گردد.

یک مدل آشفتگی جدید و مستحکم‌تر برای مدلسازی نواحی دو بعدی به Hec-Ras اضافه شده است که بر مینای معادلات Full Shallow Water عمل می‌کند.

 1. این سلول‌‌های غیر ضروری موجب افزایش زمان و حافظه استفاده شده در محاسبات می‌شدند که در این نسخه از هک رس از ماتریس حل خارج گردیده‌اند و تنها زمانی در محاسبات اعمال می‌شوند که شامل شرایط مرزی باشند.

امکان مدلسازی گل و لای (Mud) و نخاله سیلابی (Debris) در هر دو حالت یک و دو بعدی به HEC-RAS اضافه شده است.

امکان اجرای مدل دو بعدی انتقال رسوب تحتانی کامل، فرسایش و رسوبگذاری به حلگر نرم افزار اضافه شده است.

امکانات بسیاری به قسمت مدلسازی رسوب در حالت یک بعدی هک رس اضافه شده است که لیست کامل آن را می‌توانید در اینجا مشاهده کنید.

 امکانات جدیدی به قسمت محاسبات مربوط به مدلسازی کیفیت آب در هک رس اضافه شده است.

اگر در هک رس به ارور ناشناخته‌ای برخورد کردید، می‌توانید فایل پروژه خود را به صورت فشرده برای واحد سازنده HEC-RAS ارسال کنید. حالا می‌توانید فایل‌های بیشتری را نظیر لایه ضریب مانیگ به فایل ارسالی خود ضمیمه نمایید. تجربه نگارنده حاکی از عدم پاسخگویی یگان مهندسی ارتش آمریکا به ایمیل‌های ارسالی از طرف ایران می‌باشد!

دانلود رایگان نرم افزار HEC-RAS V6.0 به همراه فایل راهنما و مثال‌های آماده

از آنجایی که سایت یگان مهندسی ارتش آمریکا برای آیپی ایران مسدود است، جهت راحتی شما عزیزان لینک دانلود فایل نصب نرم افزار HEC-RAS V6 به همراه راهنما و مثال‌های آماده آن در انتهای این نوشته آورده شده است. از آنجایی که هاست دانلود این سایت برروی سرویس‌های ایرانی قرار دارد، تعرفه اینترنت شما در هنگام دانلود نیم بها محاسبه خواهد شود.

با توجه به انتشار نسخه ۶.۱ نرم افزار هک رس به فاصله کوتاهی از ورژن ۶، توصیه ما دانلود ورژن ۶.۱ آن است. برای مطالعه امکانات ورژن ۶.۱ در مقایسه با ورژن ۶ مقاله مربوطه را از اینجا بخوانید و ورژن ۶.۱ نرم افزار هک رس را دانلود کنید.

 

همواره می توانید آخرین نسخه نرم افزار هک رس را از اینجا دانلود کنید.

آموزش کاربردی مدلسازی دو بعدی رودخانه با نرم افزار HEC-RAS V6.1

کاملترین آموزش با جدیدترین ورژن هک رس

همین حالا شروع کنید

برای اولین بار در ایران

1 نظر در “دانلود رایگان HEC-RAS ورژن ۶.۰ – ۲۵ ویژگی جدید در نسخه جدید هک رس

 1. میلاد میگوید:

  سلام و عرض ادب در این ورژن هک رس آیا دیگر نیازی به ارک جی ای اس نیست
  من برای پروژه پهنه بندی سیلاب ابتدا در ارک جی ای اس رودخانه رو مدل میکنم و بعد در هک رس باقی کارها رو انجام میدم می خواستم ببینم تو این ورژن جدید هک رس آیا دیگر به ارک جی ای اس نیازی نیست ؟

  • امین عبادی فر میگوید:

   سلام و وقت بخیر
   خیر به هیچ عنوان نیازی به نرم افزارهای جانبی نیست و همه کارها در محیط هک رس انجام میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =